32.2
Známá jména whistleblowerů ve světě
JUDr. Pavel Koukal
To je ostatně i případ celosvětově zřejmě nejznámějšího "whistleblowera", kterým je bývalý informační analytik amerických tajných služeb Edward Snowden, jenž je od počátku chápán jen ve dvou extrémech vnímání, a to buď jako "zrádce" anebo "hrdina".
Z této skupiny oznamovatelů z oblasti státem utajovaných skutečností (tajné služby, armáda, vládní administrativa) lze přitom z nedávné americké či britské historie dále jmenovat například Daniela Ellsberga, Davida Kellyho anebo Bradleyho Manninga (Chelsea Manningovou). Prakticky všichni z nich přitom byli vystaveni velmi důrazným "odvetným opatřením", nejčastěji trestnímu stíhání a odsouzení, a to s výjimkou Edwarda Snowdena, který ještě před zveřejněním přísně utajovaných informací uprchl mimo jurisdikci a dosah vlivu amerických orgánů "trestní spravedlnosti", a Davida Kellyho, který za nevyjasněných okolností zemřel.
Stalo se tak z důvodu, že z hlediska všech možných definic whistleblowingu sice byla v jejich případě splněna podmínka "privilegovaného postavení" v rámci organizace a "interního oznámení", ale sféra tajných služeb a "národní bezpečnosti" rozhodně není oblastí, kde by byla jakákoli forma whistleblowingu v našem pojetí zavedena a podporována, a to jak ve směru interního, tak i externího oznamování. Je to totiž zcela specifická oblast, která je prakticky ve všech státech z věcné působnosti jakýchkoli právních předpisů týkajících se whistleblowingu programově předem vyloučena, což je koneckonců i případ nové Směrnice EU o whistleblowingu.
Pokud jde o slavná jména whistleblowerů v soukromé korporátní sféře, je možné také uvést řadu světově známých osobností. Jsou to například Jeffrey Wigand, jehož oznámení a následný boj s odvetnými opatřeními zaměstnavatele se týkaly nekalého jednání v tabákovém průmyslu, Mark Whitacre, který původně působil v oblasti potravinářské výroby, anebo pak Karen Silkwoodová (energetika) či David Graham (farmacie).
Lze přitom zobecnit, že prakticky ve všech případech bylo vždy zásadní posouzení již shora naznačené klíčové otázky, a to, zda příslušný veřejný zájem v dané věci skutečně…